Chińskie znaczki pocztowe to ciekawa pozycja w filatelistyce.

Jeżeli posiadają Państwo chińskie znaczki pocztowe wyceniamy je i w przypadku zainteresowania skupujemy za gotówkę.

Znaczki chińskie z okresu rewolucji kulturalnej – o te chodzi

Chodzi w zasadzie o chińskie znaczki z okresu rewolucji kulturalnej (znaczki Chiny Ludowe) z lat 1958 do roku 1968.

Wcześniejsze znaczki przedstawiają niższą wartość filatelistyczną. Różnią się istotnie. Do roku 1954 miały wysokie nominały sięgające kilkuset yuanów. Wtedy nastąpiła denominacja. Okres 1955 – 1957 nie wszedł jeszcze w okres Rewolucji Kulturalnej choć motywy „robotnicze” są widoczne.

Od roku 1969 kilka kolejnych roczników chińskich znaczków pocztowych jest w cenie, ale praktycznie nie występują w Polsce. Wynika to z faktu, że nie były już sprzedawane w abonamencie. Kolejne roczniki przedstawiają znikomą wartość filatelistyczną.

Gdzie szukać znaczków chińskich

Znaczki chińskie występują w:

 • specjalizowanych zbiorach kolekcjonerskich należących do absolutnej rzadkości. wtedy rzadko komu przyszło do głowy, aby zbierać chińskie znaczki pocztowe
 • zbiorach abonamentowych (rocznikowych). W tamtych czasach bywało tak, że aby kupić cieszący się powodzeniem Watkan, trzeba było zapisać się na przykład na znaczki chińskie czy DDR.
 • zbiorach tematycznych; tu można znaleźć pojedyncze serie.

Jak odróżnić znaczki chińskie od innych walorów azjatyckich

Każdy kraj ma swój charakterystyczny symbol

 • 中 – Znaczki chińskie
 • 日 – Znaczki japońskie – uwaga, na znaczkach pocztowych ma kształt 8
 • 조 – Znaczki Korei Północnej
 • Viet-Nam – Znaczki wietnamskie

Znaczki chińskie – wartość

Wartość / cena chińskich znaczków, podobnie jak i innych walorów filatelistycznych zależy od wielu czynników. W tym przypadku, oprócz rocznika liczy się na przykład kompletność roczników, czy serii, stan techniczny, na przykład, czy nie są uszkodzone, połamane, mają klej i wiele innych. W przypadku znaczków chińskich z okresu rewolucji kulturalnej w obrocie filatelistycznym są również znaczki kasowane, czyli stemplowane, ale ich wartość jest niższa niż znaczków czystych.

Chińskie znaczki pocztowe sklep filatelistyczny. Znaczki chinskie

Jeżeli posiadacie Państwo znaczki chińskie proszę o telefon, ewentualnie wysłanie scanów na chiny@znaczki-skup.pl

Nominały znaczków chińskich

Znaczki chińskie z okresu Rewolucji kulturalnej mają często następujące nominały:

 • 8 yenów (najczęstszy)
 • 4 yeny
 • 10 yenów

Bloki znaczków chińskiech

Z powyższego powodu można je znaleźć nie tylko w zbiorach profesjonalistów, ale w zwykłych hobbystycznych kolekcjach. Może w nich jednak zabraknąć sztuk, których nie było w abonamencie (co za tym idzie najcenniejszych). Ciekawymi pozycjami są bloki. Zobacz poniżej przykład bloków z motywem kwiatowym. Występują również serie z fauną i florą.

Można by tak długo opisywać, więc najlepiej zapraszam do kontaktu telefonicznego z całej Polski lub do sklepu filatelistycznego w Warszawie.

Podsumowanie

Po czym odróżnić znaczki chińskie z okresu rewolucji kulturalnej od znaczków innych państw azjatyckich: Japonii, Korei, Wietnamu…

 • są w większości kolorowe,
 • wiele z nich przedstawia podobiznę Mao Zedong wodza rewolucji, ale nie tylko są również znaczki industrialne oraz motywy zwierzęce i roślinne,
 • dużo znaczków ma nominał 8 i nie przekracza 22.
 • znaczki posiadają charakterystyczny znak chiński: kwadrat przekreślony centralnie pionową kreską (w znaczkach japońskich ten symbol przypomina bardziej 8 jednak bez zaokrąglonych brzuszków (pionowy prostokąt przedzielony symetrycznie poziomą kreską; korea to coś jak stół campingowy stojący na odwróconym T z krótką nogą)

Jeśli stwierdziłeś, że posiadasz znaczki japońskie bądź koreańskie, tym razem nie masz szczęścia. Jeśli zidentyfikowałeś znaczki chińskie to spróbujmy je wycenić. Nie musisz być z Warszawy. Zadzwoń.

Marek Czelej

Firma Filatelistyczna – Sklep dane kontaktowe

Znaczki Chińskie - Znaczki Pocztowe Filatelistyka