Znaczki pocztowe wycena – Wskazówki i Ogólne zasady

Nikt nie jest w stanie określić, ile znaczków wyemitowano do tej pory na świecie. Wiadomo natomiast, że tylko niektóre stanowią wartość dla kolekcjonerów filatelistów. Wpływa na to szereg czynników, które stanowią unikalną wiedzę. Ja znaczki pocztowe wyceniam bezpłatnie, ale poniżej przedstawiam szereg wskazówek, które mogą pomóc bardziej dociekliwym.

Większość zbiorów to tak zwane amatorskie zbiory filatelistyczne o znikomej wartości, które nie cieszą się popularnością wśród kolekcjonerów.

Aby przybliżyć czytelnikom, co może stanowić wartość dla dalszych poszukiwań, wskazuję kilka ogólnych wytycznych.

1. Znaczki nie mogą być kasowane (stepmlowane). Wyjątek stanowią znaczki chińskie z czasów rewolucji kulturalnej. Nie mogą jednak być odklejane.
2. Znaczki polskie z lat 80-tych również posiadają znikomą wartość. To okres w Polsce Ludowej, kiedy znaczki pocztowe stanowiły uzupełnienie kartek i octu na półkach sklepowych.
3. Znaczki pocztowe związane z III Rzeszą dla kolekcjonerów-filatelistów w większości przypadków również nie stanowią istotnej wartości. Ceny znaczków z tamtego okresu są groszowe.

W przypadkach, w których kierowane zapytania obejmują jedną z powyższych kategorii, informuję, że mogę nie odpowiedzieć na zapytanie mailowe z uwagi, że zbiory znaczków z istotną dozą prawdopodobieństwa stanowią zbiór amatorski o znikomej wartości handlowej.

W cenie są znaczki chińskie z okresu rewolucji kulturalnej oraz niektóre znaczki rosyjskie.

Widzę również zapytania i odpowiedzi na forach i w szczególności wokół Allegro, gdzie ludzie próbują sprzedawać znaczki „na sztuki” uważając, że zarobią więcej. Metoda ta może sprawdzić się w przypadku unikatów, a te nie są handlowane bazarowo. Z reguły prowadzi to do rozkompletowania kolekcji czy roczników i drastycznego spadku ich wartości. No, ale każdy ma prawo robić tak jak lubi.

Zapraszam również do zapoznania się z moimi rekomendacjami na temat wyceny znaczków pocztowych z różnych państw i z różnych okresów. Znajdziecie je na stronie głównej. Link do przykładowego artykułu na temat znaczków patriotycznych.

Jeśli jednak te wskazówki pozostawiają wątpliwości co do wartości zbioru znaczków pocztowych, zapraszam do kontaktu.

Moja ekspertyza oparta jest na latach doświadczenia.

Marek Czelej

Filatelistyka – powrót do strony głównej

znaczki pocztowe wycena. Profesjonalny sklep filatelistyczny