Najdroższy znaczek świata: The British Guiana 1-Cent Magenta

najdroższy znaczek pocztowy. Sklep filatelistyczny Warszawa

Unikalny 1-centowy najdroższy znaczek świata z Gujany Brytyjskiej został sprzedany na aukcji w słynnym domu aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Jurku 17 czerwca 2014 roku.

Uzyskana cena to 9,480,000 USD.

Znaczek „British Guiana One-Cent Magenta”pochodzi z kolonii brytyjskiej i został wydrukowany w 1856 roku w ciekawych okolicznościach. W kolonii używano znaczków brytyjskich, ale ich dostawa opóźniła się. W związku z tym lokalna poczta zwróciła się do wydawcy gazety o wydrukowanie znaczków zastępczych, jedno i cztero centowych. Znaczki zostały wydrukowane, ale nie spełniały oczekiwań pocztowców. Zdecydowali oni, że aby uniknąć podróbek znaczki zostaną parafowane przez urzędnika poczty. W ten sposób na znaczkach pojawiły się inicjały E.D.W. (E.D. Wight).

Znany jest tylko 1 egzemplarz, który wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Ostatnim właścicielem była rodzina przemysłowców du Pont.

Co ciekawe znaczek jest wydrukowany na słabym papierze, kasowany i przycięty oktagonalnie. Kancer? Nie słyszano jednak o innym takim znaczku. Co ciekawe w latach 60-tych krążyła pogłoska, że został on przerobiony z 4-centówki. Teraz widać ktoś się tym nie przejął.

Tym samym Treskilling Yellow – $2.3mln. został zdetronizowany.

Interesujesz się filatelistyką?  Zapraszam do kontaktu

Marek Czelej