Znaczki ZSRR z okresu stalinizmu

Rekomendacja: Zbieraj

Znaczki ZSRR z okresu stalinizmu są obecnie poszukiwane. W Rosji ich po prostu brakuje.

Okres stalinowski w filatelistyce dzieli się na 3 okresy:

  • 1925 – 1938 – Bardzo poszukiwane i drogie, pod warunkiem, że są w idealnym stanie i oczywiście niekasowane.
  • 1939 – 1948 – Słabszy okres ze względu na wiele dodruków
  • 1949 – 1955 –  Poszukiwane;  znaczki na załączonych ilustracjach

Tych znaczków jest sporo w Polsce.

Znaczki z okresu 1925 – 1938 były przysyłane do Polski dla Komunistycznej Partii Polski, jako wspomożenie jej działalności. Działacze KPP sprzedawali je sklepom filatelistycznym, a uzyskane pieniądze przekazywali na działalność partyjną. Spotkałem kiedyś człowieka, który podzielił się ze mną tą ciekawostką, bo sam sprzedawał je znanej przedwojennej warszawskiej firmie filatelistycznej Tadeusz Gryżewski (dla zainteresowanych więcej o firmie poniżej*). W ówczesnych czasach znaczki te cieszyły się popularnością bo były bardzo ładne.

Znaczki radzieckie od roku 1949 były sprzedawane w abonamencie. Można je znaleźć w starych zbiorach. Cenniejsze roczniki kończą się na roku 1955 potem są już zdecydowanie słabsza, a przede wszystkim nie stalinowskie.

Poniżej jedna z rzadszych serii z tego okresu: „Stalinowska Konstytucja”. Nie była ona jednak sprzedawana w polskim abonamencie.

Znaczki radzieckie ZSRR - Okres stalinowski. Filatelistyka

Z punktu widzenia kolekcjonerskiego nie pojedyncze znaczki ZSRR, serie, czy luźny zbiór mają wartość. Mają je jedynie uporządkowane kolekcje.

Dla przykładu przedstawiam poniżej 3 strony z klasera kolekcjonerskiego.

Ogólne wskazówki związane z wyceną znaczków znajdują się tutaj.

Zadzwoń, zapraszam do współpracy.

Firma Sklep Filatelistyczny Marek Czelej – Dane kontaktowe

* O Firmie Filatelistycznej Tadeusz Gryżewski. Tadeusz Gryżewski był wybitnym ekspertem i kolekcjonerem. Posiadał największe w Polsce zbiory Poczty  Powstańczej AK i Getta. Zbiory te stanowią podstawę współczesnych zbiorów z okresu.  Ja u Pana Gryżewskiego stawiałem pierwsze kroki w filatelistyce. Firma działała przed i po II wojnie światowej. Był to jedyny prywatny sklep filatelistyczny w latach 50-tych i 60-tych. Mieścił się po wojnie w domu Metodystów na Mokotowskiej 12 przy Placu Zbawiciela.

Znaczki Radzieckie

Znaczki rosyjskie

Może Cię to zainteresuje

TOP TRAVEL AUTOKARY WARSZAWA